18-24 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Tarih : 26.11.2018

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunu olan ağız ve diş hastalıkları, 2016 yılı TÜİK verilerine göre, 0-6 yaş grubu çocuklarda ilk beş hastalık arasında, 7-14 yaş grubunda ise %23.4 ile ilk sırada yer almaktadır.Toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri gibi nedenlerden dolayı bahse konu hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmekte ve mücadelede tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulaması gerektiği tüm dünyada kabul görmektedir.
 
Ağız sağlığı ile vücut sağlığımız arasında ciddi ve vazgeçilmez bir bağlantı vardır. Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan ağzımız ve ağız içi diğer oluşumlarımız sadece fiziksel ihtiyaçlarımızı değil estetik görünümü ve mimiklerimizle duygu, düşüncelerimizi de ifade etmektedir. Bizim için bu kadar değerli olan organımıza çok iyi bakmak ve gerekli hassasiyeti göstermek yaşam kalitemizi arttıracaktır. Bu bilincin çocuklarımıza kazandırılmasında ve hijyen alışkanlığının oluşturulmasında ebeveynlere, öğretmenlere ve diş hekimlerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Çocukluk zamanında kazanılan düzenli diş fırçalama ve diş hekimine gitme alışkanlığı gelecek nesillerin daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmasını beraberinde getirecektir.
 
Dişlerimizin sağlığı daima insanların ihmal ettiği, tedavisini geciktirdiği bir problemdir. Nasıl bedeni-mizin bir parçasının kaybetmek hepimiz için çok korkutucuysa dişlerimiz içinde böyle hissedilmelidir. Ne yazık ki dişler çürüdüğünde en fazla çekilir diye düşünülmektedir. Sağlıklı ve güzel dişler insana mutluluk verir ve kişinin güven duygusu gelişir. Sadece dişleri sağlıklı olmadığı için gülümsemeyen mutsuz insanların bağışıklık sistemi düşer ve bu olumsuzluk tüm hastalıklara zemin hazırlar. Hayatımıza, sağlığımıza özen göstererek yaşamalı ve geleceğimiz olan çocuklarımız için üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz.
 
Kurumumuzun yıl içerisinde yoğun olarak öğrencilerimize ve vatandaşlarımıza yönelik yapmakta ol-duğu koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra 18-24 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında alışveriş merkezlerinde açtığımız stantlar ve diğer kurumlarla işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz diğer etkinliklerle halkımızda ağız diş sağlığının ve hastalıklarının ne kadar önemli olduğunun bilincini oluşturmayı ve bu hizmete bütün vatandaşlarımızın eşit şekilde ulaşabilmesini hedeflemekteyiz.
 
İl Sağlık Müdürlüğümüz,  2013 yılından itibaren Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Bölümü akademisyenlerimiz ile Fakülte 1.sınıf öğrencilerinin Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Dersleri pratik eğitimine destek olmak amacıyla birçok ortak proje çalışmaları gerçekleştirmişlerdir.
 
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzün "Güçlü Dişler Sağlıklı Gülüşler"  Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı kapsamında, 2018/19 Eğitim ve Öğretim Dönemi İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarımızda diş muayeneleri ve flor vernik uygulamaları Ekim ayı itibariyle başlamıştır. İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli diş hekimlerimizle sahada özverili çalışmalar gerçekleştirerek, hijyen eğitimi, diş fırça-macun seti dağıtımı, flor vernik ve tarama uygulamaları yapılmaktadır.
 
Bu doğrultuda halkımızın ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi yönünde büyük bir özveri göstererek fedakarca çalışan tüm Diş Hekimlerimizin Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ile Diş Hekimleri Gününü kutluyor ve sağlıklı günlere hep beraber ulaşmak dileğiyle başarılar diliyorum.
 
 
 

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM