Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ile Acil Obstetrik Bakım Eğitimi

Tarih : 2.11.2018

Ana-Çocuk Sağlığının korunmasına yönelik yapılan çalışmaların en önemli ayaklarından birisi olan ve sağlık çalışanlarına yönelik düzenlenecek “Acil Obstetrik Bakım Eğitimleri” açılış toplantısı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Temsilcilerinin de katılımıyla 1 Kasım 2018 tarihinde Adana’da yapıldı. Toplantıya İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet ÖZER, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yakup YILANCIOĞLU ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Ali Tanju ALTUNSU da katıldı.
 
Toplantıda Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet ÖZER’ e Ana-Çocuk sağlığının korunmasına yönelik yapılan çalışmalara verdiği destekten ötürü Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Temsilcileri tarafından plaket verildi.
 
İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet ÖZER, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkelerin gelişmişlik göstergeleri arasında değerlendirilen Ana-Çocuk Sağlığının korunmasına yönelik çalışmalarda, Acil Obstetrik Bakım faaliyetlerinin hayat kurtarıcı kritik faaliyetler olduğunu ve konu hakkında iyi eğitim almış bir sağlık personelinin birçok zaman yaptığı müdahaleler ile kötüye giden sağlık durumunu tersine çevirebilecek hayati dokunuşlar yapabilme becerisine sahip olabildiğini ifade etti.
 
Acil Obstetrik Bakım Eğitimleri
 
Acil Obstetrik Bakım Sistemi gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içerisinde meydana gelen anne ve fetüs hayatını tehdit eden, acil müdahale gerektiren durumda verilen hizmetler bütünüdür. Bu programın temel amacı, gebeliğe bağlı gelişen komplikasyonlarda annenin ve bebeğin yaşamını kurtarmak ve zarar görmesini önlemektir.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün anne ölümlerini azaltmak için kurulmasını önerdiği en önemli yapı modeli acil obstetrik bakım sistemidir.
 
AOB sistemi: 
-Etkin bir sevk sisteminin oluşturulmasını,
-Güvenli kan naklinin gerçekleştirilmesini,
-Personelin bilgi ve becerisinin güncellenmesini,
-Hizmet standartlarını yükseltmeyi amaçlamaktadır.
 
Anne ölümlerinin en önemli sebebi doğrudan anne ölümüne sebep olan acil obstetrik komplikasyonlardır. Bu komplikasyonlar arasında kanama (doğum öncesi ve doğum sonrası ) şiddetli pre-eklampsi  ve eklampsi, doğum sonrası sepsis , düşük komplikasyonları (kanama, sepsis, perforasyon ve  pelvik abse) , uzamış, ilerlemeyen travay , ektopik gebelik ve  uterus rüptürü , emboli yer almaktadır. Bütün gebeliklerin % 15’inde acil obstetrik komplikasyon gelişebilir. Komplikasyonların tamamının tedavi ve yönetiminin Temel ve Kapsamlı AOB Merkezleri olarak sınıflandırılan sağlık kuruluşlarında yapılmasını hedefler. 
 
Acil Obstetrik Bakım Programı kapsamında İlimizde de 2014 yılından itibaren eğitim verilmeye başlanmış olup eğitimlerin 3’ü Suriyeli 65 sağlık personeline olmak üzere toplam 1481 kişiye 35 eğitim verilmiştir. Katılımcıların 508’i il dışı ( MERSİN, HATAY, OSMANİYE, K.MARAŞ, KİLİS, NİĞDE) ve 909 Sağlık Personeli İse il içinden Kamu, Üniversite ve özel hastanelerden katılmışlardır.
 
Bugün başlayan eğitimimizde Türkiye’den çeşitli illerden Göçmen Sağlığı Merkezlerinde çalışan 35 sağlık personeli eğitim almaktadır.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM