Ebe ve Hemşirelere Yönelik Acil Obstetrik Bakım Eğitimi Gerçekleştirildi

Tarih : 4.7.2018

Acil Obstetrik Bakım, gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içerisinde meydana gelen anne ve fetüs hayatını tehdit eden ve acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Anne ölümlerinin ve sakatlıklarının azaltılması, acil obstetrik bakım hizmetlerinin güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılması amacıyla 2009 yılından itibaren Bakanlığımızca Acil Obstetrik Bakım Programı (AOB) yürütülmektedir.
 
Adana Divan Otelinde 28-29 Haziran 2018 tarihlerinde iki tam gün süreli Doğumhane ve Kadın-Doğum servislerinde çalışan ebe ve hemşirelere yönelik Acil Obstetrik Bakım Programı Eğitimi yapılmıştır. İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bugüne kadar yapılan AOB eğitimlerinde 1416  Ebe/Hemşireye anne ve fetüs hayatını tehdit eden acil durumlar konusunda eğitim verilmiştir.       
 
Eğitime Adana'dan 9, Kahramanmaraş'dan 4, Mersin'den 8, Hatay'dan 11, Kilis'den 2, Niğde'den 2, Osmaniye'den 3 olmak üzere toplam 39 ebe/hemşire katılmıştır.  Kursiyerlerin sertifikaları Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yakup YILANCIOĞLU, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. A. Tanju ALTUNSU, Dr. Çiğdem ÇALIŞKAN, Uzm. Dr. Seda TEPE ve Ebe Emine ÖZDAMAR tarafından verilmiştir.
      
Eğitimciler Doç. Dr. Raziye NARİN, Uzm. Dr. Seda TEPE, Uzm. Dr. Başak TABUROĞLU YILMAZ, Uzm. Dr. Deniz TEKİN, Uzm. Dr. Meziyet AHRAZOĞLU, Dr. Melike ÖZTÜRK, Dr. Burcu VURGEÇ, Ebe Emine ÖZDAMAR. 
  
Kurs Sorumlusu:  Uzm. Dr. Seda TEPE

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM