31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği

Tarih : 26.6.2018

Bakanlığımızca, tütün ve tütün ürünleri kullanımından doğan zararların azaltılması kapsamında, tütün ürünlerine erişimin kısıtlanması, tütün ve tütün ürünleri kullanımından kaynaklanan zararlar konusunda toplumsal sağlık okuryazarlığının arttırılması, ikna edici sağlık iletişimi kampanyaları ile toplumsal farkındalığın oluşturulması ve ülkemizde sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmaların yanı sıra özel gün ve haftalarda da farklı etkinlikler düzenlenmiştir.
 
Kamuoyunda konuyla ilgili farkındalık düzeyinin arttırılması amacıyla düzenlenen Ramazan Fırsat Sigarayı Bırak etkinlikleri Sağlık Hizmetleri Başkanlığımıza bağlı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi koordinasyonunda düzenlenmiştir.
 
Seyhan, Yüreğir, Pozantı ve Karataş ilçelerimizde etkinlikleri gerçekleştirmek üzere, Haziran ayı boyunca 4 sağlıklı yaşam aracında toplam 9 personel görevlendirilmiştir.
 
Seyhan Sağlıklı Yaşam Aracı ile 42 sigara içen vatandaşa nefesten karbonmonoksit ölçümleri yapılmış, 10 Sigara Atık Kutusu sağlıklı yaşam araçları ve sigara bırakma polikliniklere konularak sigarayı bırakma konusunda teşvik edilmiştir.
 
Seyhan, Aladağ, Ceyhan, Çukurova, İmamoğlu, Karaisalı, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir ilçelerimizde öğretmen, öğrenci ve vatandaştan oluşan 1426 kişiye eğitim verilmiş olup, dağıtılan broşürler ve afişlerle tütün ürünleri kullanımından kaynaklanan zararlar konusunda bilincin arttırılması hedeflenmiştir.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM