Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitici Eğitimi Gerçekleştirildi

Tarih : 13.6.2018

Bakanlığımız 25.09.2014 tarih ve 2014/28 sayılı Gebe Bilgilendirme Sınıfı Genelgesi'ne göre Anne ve Bebekler, sağlık hizmetleri açısından risk altında bulunan ve öncelik tanınması gereken iki önemli grubu oluşturmakta olup özellikli hizmet almaları gerekmektedir. Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayını gebelik döneminde bilgilendirmek bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir. Bu kapsamda Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır.
 
Bu amaç kapsamında, Çukurova Sağlıklı Hayat Merkezinden 8 kişi, Aladağ TSMden 1 kişi, Kozan Devlet Hastanesinden 1 kişi, Karaisalı TSMden 1 kişi, Seyhan ilçe Sağlık Müdürlüğünden 3 kişi, Seyhan Devlet Hastanesinden 2 kişi, Pozantı TSMden 1 kişi, Saimbeyli TSMden 1 kişi, Yüreğir ilçe Sağlık Müdürlüğünden 4 kişi, Sarıçam İlçe Sağlık Müdürlüğünden 1 kişi, Ceyhan Sağlıklı Hayat Merkezinden 1 kişi, Özel Ceyhan Çınar Hastanesinden 1 kişi, Özel Medline Adana Hastanesinden 2 kişi olmak üzere 27 kişiden oluşan katılımcı ile Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitici Eğitimi 05-06-07 Haziran 2018 tarihlerinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. A. Tanju ALTUNSU’nun açılış konuşmasıyla Müdürlüğümüz Ek Hizmet Binası Eğitim Salonunda gerçekleştirilmiştir.
 
Eğitimciler Uzm. Dr. Hakan KALAYCI, Uzm. Dr. Seda TEPE, Dr. Esin TAÇOL, Dr. Münevver AKBAĞ, Ebe Türkan ŞEKER, Ebe Fatma BULAT, Ebe Mediha SÜNER, Ebe Emine TANDOĞAN, Psikolog Kazım TEKEREK, Diyetisyen Eda BUZ ve Fizyoterapist Nilüfer AYDEMİR.
 
Eğitim Sonunda Katılım Belgeleri, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. A. Tanju ALTUNSU, Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Dr. Çiğdem ÇALIŞKAN,
Uzm.Dr. Seda TEPE, Fizyoterapist Nilüfer AYDEMİR, Ebe Emine TANDOĞAN ve Hemşire Hamide TOKCAN tarafından verilmiştir.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM