Ebe ve Hemşirelere Yönelik Acil Obstetrik Bakım Eğitimi Yapıldı

Tarih : 29.5.2018

Acil Obstetrik Bakım, gebeliğin başlangıcından doğum ve doğum sonrası ilk 42 gün içerisinde meydana gelen anne ve fetüs hayatını tehdit eden ve acil müdahale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Anne ölümlerinin ve sakatlıklarının azaltılması, acil obstetrik bakım hizmetlerinin güçlendirilmesi ve kalitesinin arttırılması amacıyla 2009 yılından itibaren Bakanlığımızca "Acil Obstetrik Bakım Programı" (AOB) yürütülmektedir.

 

Adana Divan Otelinde 24-25 Mayıs 2018 tarihlerinde iki tam gün süreli Doğumhane ve Kadın-Doğum servislerinde çalışan ebe ve hemşirelere yönelik Acil Obstetrik Bakım Programı Eğitimi yapılmıştır.

 

Adana İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bugüne kadar yapılan AOB eğitimlerinde 1377 Ebe/Hemşireye anne ve fetüs hayatını tehdit eden acil durumlar konusunda eğitim verilmiştir.

 

Eğitime Adana'dan 8, Kahramanmaraş'dan 4, Mersin'den 12, Hatay'dan 17, Kilis'den 2, Niğde'den 2,Osmaniye'den 5 olmak üzere toplam 50 ebe/hemşire katılmıştır. Kursiyerlerin sertifikaları Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.A.Tanju ALTUNSU, Dr.Çiğdem ÇALIŞKAN,Uzm.Dr.Seda TEPE ve Ebe Emine ÖZDAMAR tarafından verilmiştir.

 

Eğitimciler: Doç.Dr.Raziye NARİN, Doç.Dr.Hakan NAZİK, Uzm.Dr.Seda TEPE, Uzm.Dr.Başak TABUROĞLU YILMAZ, Uzm.Dr.Deniz TEKİN, Uzm.Dr. Meziyet AHRAZOĞLU, Dr.Melike ÖZTÜRK, Dr.Burcu VURGEÇ, Ebe Emine ÖZDAMAR ve Kurs Sorumlusu: Uzm.Dr.Seda TEPE.

 

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM