8 Mart Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri

Tarih : 6.4.2018

Her yıl Mart ayının ikinci perşembesi Dünya Böbrek Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 8 Mart 2018 tarihinde kutlanan Dünya Böbrek Günü’nde Böbrekler ve Kadın Sağlığı teması ile kadınlarda böbrek hastalığı ve gebelikte hipertansiyon konusu ele alınmıştır.

 

Konu ile ilgili toplumsal bilinci arttırmak ve erken tanının önemini vurgulamak amacı ile Bakanlığımızın hazırlamış olduğu Dünya Böbrek Günü ile ilgili afiş ve el broşürleri Müdürlüğümüz tarafından bastırılarak birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına dağıtımı yapıldı ve afişlerin görünür yere asılması sağlandı.

 

Müdürlüğümüz Ek Hizmet Binası toplantı salonunda Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Gülşen UÇAR KARCI tarafından sağlık personellerine Dünya Böbrek Günü kapsamında ‘Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Gebelik’ teması ile sunum yapıldı.  08.03.2018 tarihinde Seyhan Devlet Hastanesi bahçesinde Sağlıklı Yaşam Aracı konuşlandırılarak stand açıldı ve halka Dünya Böbrek Günü ile ilgili el broşürleri dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. Müdürlüğümüz Ek Hizmet Binasında stand kurularak sağlık personellerine (80 kişi) ve özellikle gebelere tansiyon ölçümü yapıldı, el broşürleri verildi. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Sayın Dr. Yakup YILANCIOĞLU standı ziyaret etti. Ayrıca Müdürlüğümüze bağlı tüm İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Hayat Merkezleri tarafından halka ve sağlık personellerine (1380 kişiye) eğitimler düzenlendi.

 

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM