15 Kasım Dünya KOAH Günü Etkinlikleri Hakkında

Tarih : 22.11.2017

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikte bir hastalıktır.
 
KOAH, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olmasına karşın, kamuoyu tarafından yeterince bilinmemektedir. Toplumumuzda 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır. Oysa 10 KOAH hastasının sadece biri doktora başvurmuş ve doğru tanı alabilmiştir. KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına karşı önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalık genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkmakta ve kendini uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile göstermektedir. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe artmaktadır.  Hastalık spirometri diye adlandırılan basit bir “nefes ölçüm testi” ile kolayca teşhis edilebilmektedir.
 
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği işbirliğiyle 15 Kasım 2017 tarihinde Dünya KOAH Günü etkinlikleri yapılarak toplumumuzda ve sağlık çalışanlarında KOAH farkındalığı artırılması hedeflenmiştir. Dünya KOAH Günü etkinlikleri kapsamında 14 Kasım 2017’de Çukurova Doktor Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi bahçesinde İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Birimi personellerimiz ve  Göğüs Hastalıkları Kliniği personelleri tarafından stant kurularak 41 kişiye ücretsiz solunum fonksiyon testi yapıldı. Uzm. Dr. Ferhat ÇETİNKAYA tarafından KOAH ile ilgili bilgilendirme yapıldı, el broşürleri dağıtıldı. 13 Kasım 2017’de Müdürlüğümüzde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Sayın Dr. Pelin Duru ÇETİNKAYA tarafından  aile hekimlerine KOAH ile ilgili hizmet içi eğitim verildi.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM