14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Tarih : 17.11.2017

Diyabet, pankreastan salgılanarak kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonu aktivitesinde ve/veya insülin üretiminde bozukluk olması nedeniyle kan glikoz seviyelerinin yüksek seyrettiği; karbonhidrat lipit ve protein metabolizmasının bozulduğu kronik bir hastalıktır. Dünyada 2015 yılında 415 milyon yetişkin diyabetli olduğu, bu sayının 2040 yılında 642 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir. Buna göre 2040 yılında her 10 yetişkinden biri diyabet hastası olacaktır.    
 
Her yıl belirlenen Dünya Diyabet Günü’nün 2017 yılı teması “Kadınlar ve Diyabet” olup sloganı “Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. Bu yıl ki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir. Kadınlar kendi sağlıklarını daha iyi korumak için bilgi ve kaynaklara kolay ve adil erişime sahip olmalıdır. Bu nedenle sağlık sistemlerinde kadınların özel ihtiyaç ve önceliklerine yeterli önem verilmelidir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki ergenlik çağındaki kızlarda fiziksel aktivite yapma fırsatlarının teşvik edilmesi diyabetin önlenmesi için bir öncelik olmalıdır. Ayrıca sağlık çalışanları gebelik sırasında diyabetin tanılanması, tedavisi, yönetimi ve takibi konusunda eğitilmelidir. 
 
12 Kasım 2017 Pazar günü saat 10:00’da Yüreğir Belediyesi tarafından “Diyabete Karşı Hareket Et” sloganı ile İstasyon Meydanından Taşköprü’ye kadar bisiklet turu gerçekleştirilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü olarak destek verdiğimiz bu etkinlikte Sağlıklı Yaşam Aracı ile birlikte stant kurularak 141 kişiye kan şekeri ölçümü yapılıp, el broşürleri dağıtılarak diyabet farkındalığı oluşturulmuştur. 13 Kasım Pazartesi günü Dahiliye Endokronoloji Uzmanı Sayın Dr. Onur ÖZHAN tarafından aile hekimlerine “Diyabet” konulu hizmet içi eğitim verilmiştir. 16 Kasım Perşembe günü Reşatbey Mahallesindeki semt pazarında 9:00-12:00 saatleri arasında kurulan stantta 111 kişiye kan şekeri ölçümü, boy kilo ölçümleri yapılıp, el broşürleri dağıtılarak bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca Merkez ve ilçe TSM’lerde diyabet eğitimleri gerçekleştirilmiştir.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM