“Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim” Projesi Hayata Geçirildi

Tarih : 9.11.2017

Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında, Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim” projesi hayata geçirildi.
 
Yüreğir İlçesi Ahmet Yesevi Kültürevi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen projenin açılışına Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ ve Eşi Hanımefendi Beyhan DEMİRTAŞ’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Sayın Mustafa YAVUZ, Yüreğir Kaymakamı Sayın Fatih GENEL, Seyhan Kaymakamı Sayın Şenol BOZACIOĞLU, Müdürümüz Dr. Ahmet ÖZER, İl Müftüsü Sayın Hasan ÇINAR, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Turan AKPINAR, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Sabri TARİ, proje saha ekibi ve vatandaşlar katıldı.
 
Açılışta konuşan Müdürümüz Sayın Dr. Ahmet ÖZER, sağlıkçılar olarak kanserden korkmadıklarını, korktukları geç tanı konulması olduğunu vurgulayarak, “Kadınlarımızı meme kanserinden, kadın hastalıklarından, kanserden kaybetmek istemiyoruz. Biz hastalıktan korkmuyoruz. Amacımız bir an önce tanı konup, bütün vücudu sarmadan ondan kurtarmaktır. Bu mücadelemiz onun içindir. Geçtiğimiz yıl sadece size tahsis edilen özel aracımızla 6 bine yakın film, tetkik aldık. Bunun sonucunda da tanı konulan 240 bayanı üst sağlık kuruluşuna sevk edip, takip ettik ve onlar şimdi sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettiriyor. Bunlar periyodik zamanlarda da kontrol ediliyor. Amacımız, 40-69 yaş aralığındaki bayanlara 2 yıllık periyodik aralıklarla kontrol etmek ve onların sağlıklı yaşamlarına devam etmesini sağlamaktır” dedi.
 
Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ ise yaptığı konuşmada, “Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim” projesinin açılış programına hoş geldiniz diyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.
 
Kanserin bugün modern tıbbın çare bulmaya çalıştığı önemli hastalıklardan biri olduğuna işaret eden Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, “Kanser, fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra maddi ve manevi yönleriyle mücadelesi güç bir hastalıktır. İçinde yaşadıkları dokulara hasar vererek başlayan ve devamında diğer organlara yayılarak ölümcül boyuta kadar ilerleyen kanserin 100'den fazla türü vardır. Kanser tedavisinde her geçen gün önemli mesafeler alınmakla birlikte, kansere karşı en önemli tedavi metodu, hiç kuşkusuz erken teşhisdir. Yani hastalık tam olarak ortaya çıkmadan, ilerleyip bünyeyi esir almadan gereken tedbirleri almak, bu yöntemin esasını oluşturur. Koruyucu ve önleyici tedbirler ile erken teşhisin, hastalığın önlenmesinde en önemli tedavi metodu olduğu unutulmamalıdır” dedi.
 
Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, tüm dünyada endüstri ve sanayileşmenin ortaya çıkardığı kanserojen ürünlerin, insan sağlığını olumsuz etkilemekte olduğunu belirterek, “Hangi ürün sağlıklı, hangisi sağlıksız ayırt etmek son derece güçtür. Her marka maddi kaygılarla kendisinin temiz olduğunu iddia etmekte, lakin bazı markalar bu iddianın altında kalmaktadır. Bu kapsamda “Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim” projesi ile kanser, kanserojen maddeler ve etkilerinin anlatıldığı sağlık eğitimlerimizi başlatmış durumdayız. Bu eğitimler vasıtasıyla özellikle Güney Adana bölgesinde yaşayan hanım kardeşlerimizi kanser tarama yöntemleri konusunda bilgilendireceğiz. Kadınlarımızı kanserin erken teşhisi konusunda bilinçlendireceğiz. Bu sayede hastalık ilerlemeden, kişilerde psikolojik çöküntüye sebebiyet vermeden çağın vebasına çare bulma gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.
 
“Projemizin adı üzerinde, “Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim”. El ele vereceğiz, kanser konusundaki azim ve kararlılığımızı herkese göstereceğiz” diye konuşmasını sürdüren Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, “Bu konuda en büyük desteği Sağlık Bakanlığımızdan ve bağlı kuruluşlarından almaktayız. Öte yandan KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi), Toplum ve Aile Sağlığı Merkezlerimiz eliyle de kanser taramalarının yapıldığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Güney Adana Kalkınma Projesinin sağlık konusunu da ana eksenine alan bir yapısı olduğunu “Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim” projesiyle bir kez daha görmekteyiz. Belirttiğimiz konularda yürütülecek çalışmalarla Güney Adana’da kanserin erken teşhisi ve tedavisinde proje hedeflerimize ulaşacağımızdan eminim. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Projesi Kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğümüzün hazırladığı “Güney Adana'da El Ele Verelim, Kanseri Yenelim” projesinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Proje paydaşlarına başarılar diliyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.
 
Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, daha sonra kanser tarama tırı’nda incelemede bulunarak, Müdürümüz Sayın Dr. Ahmet ÖZER’den bilgi aldı.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM