Her Zaman ve Her Yerde 112 Acil Sağlık Hizmetleri

Tarih : 5.6.2017

Acil Sağlık Sistemi'nin güçlendirilmesi amacıyla 112 Acil Sağlık Hizmetleri ülke geneline tüm kentsel ve kırsal bölgeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılmıştır.

 

Ülkemizde eksikliği hissedilen ve Acil Sağlık Hizmetleri'ni dünyada örnek gösterilen bir düzeye ulaştıran Hava Ambulans Hizmetleri ile uzak mesafeler kısalmış, organ nakli ve hızlı müdahale ile can kayıpları ve sakatlıkların önlenmesinde büyük aşama kaydedilmiştir.

 

Bu hizmet; vatandaşlarımızın herhangi bir acil hastalık veya yaralanma halinde günün 24 saatinde 112 ücretsiz telefon numarasını çevirerek, her ilimizde bulunan komuta kontrol merkezine ulaşması, aciliyetine karar verilen başvuruların olay yerine en yakın istasyondan içerisinde doktor, paramedik, acil tıp teknisyeni bulunan tam donanımlı ambulans görevlendirilerek olay mahalline ulaşması ve hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahaleyi yaparak ihtiyaç varsa tedavi göreceği hastaneye nakledilmesi şeklinde verilmektedir.
 
 
İl Ambulans Servisi Başhekimliğimize bağlı 112 Komuta Kontrol Merkezine 04.06.2017 tarihinde saat 12:14’da Kozan Ergenuşağı Bereket Enerji arasında doğa yürüyüşü yapan bir kişinin düştüğü ve düşmeye bağlı olarak ayakta fraktür olabileceği bilgisi verilmiş ve ambulans talep edilmiştir.
 
 
Ambulans talebine istinaden olay yerine Kozan 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonundan 12:16'da ambulans hareket etmiştir. Ayrıca helikopter ambulansa aynı vaka için saat 14:28’de kalkış talimatı verilmiştir. Kozan 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu olay yerine ulaşmış, vakanın ilk değerlendirmesini ve müdahalesini yaptıktan sonra kazazedeyi ambulansa alarak helikopter ambulansının iniş yapacağı alana hareket etmiş ve saat 16:30’da  helikopter ambulansı ile buluşmuştur. Saat 16:30’da hasta ile buluşan helikopter ambulansı olay yerinde saat 16:35 de ayrılmış ve saat 17:07’de İl Sağlık Müdürlüğümüz'de bulunan helikopter pistine iniş yapmıştır. Piste iniş yapan helikopter ambulansı ekibinden kazazedeyi 29 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu saat 17:10’da teslim almış ve saat 17:15’de Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine tedavisinin devamı için sevk edilmiştir. 

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM