"Sağlık Kampüsleri İle Birlikte Sağlık Turizmindeki Rolümüz" Hakkında Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Tarih : 17.2.2017

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Sayın Uzm Dr. Mehmet Ali AYDIN başkanlığında sağlık turizmi değerlendirme toplantısı yapıldı. Adana Plaza Oteli toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; Sayın Vali Yardımcısı İsmail Hakkı ERTAŞ, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr.Ahmet ÖZER, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sayın Opt. Dr. İbrahim Ethem ÖZSOY, Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr.Alper ACİL, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Sayın Dt. Süleyman DİLEK, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Sayın Bekir NENNİOĞLU, Yüreğir Belediye Başkan Yrd. Sayın Burhan ÜLGER, Rönesans İşl. Hiz. Tesis Yöneticisi Sayın Suat HOROZ, Sağlık Turizmi Derneği Temsilcisi Sayın Fırat ÜZER, Adana Büyükşehir Belediyesinden Genel Sekreter Yardımcısı Sinan GÜL ve Daire Başkanı Sayın Fatih KARAYANDI, Adana Sağlık Turizmi Derneği Üyesi Sayın Nesrin GÖÇHAN, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Dr. Lutfi ALTUNSU, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Temsilcileri, İl Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Gülender TÜLÜ, il Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Aşiret Aslı BORAN ŞEN'in katılımıyla gerçekleşti.
 
Dünyada ve Türkiye’de sağlık turizminin durumu ve geleceğine ilişkin bir sunum yapan Daire Başkanı Sayın Uzm Dr. Mehmet Ali AYDIN, Türkiye’nin müthiş potansiyeline rağmen dünya sağlık turizminden alınan payın çok az olduğuna vurgu yaptı. Bakanlık olarak kamuda da sağlık turizminin önünü açacak olan mevzuat çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu söyleyen Sayın Uzm Dr.Mehmet Ali AYDIN ”Mevzuat çalışmaları tamamlandıktan sonra kamu sağlık tesisleri açısından sağlık turizmi yasal bir altyapıya sahip olacak. Şu anda dünyada sağlık turizmi pastası 150 milyar dolara ulaşmış durumda ve her geçen gün büyüyen bir potansiyele sahip. Ülkemizin sağlık turizminden aldığı pay ise 1.5-2 milyar dolar civarında. Müthiş bir potansiyele sahip olmamıza karşın aldığımız pay maalesef çok küçük. Bakanlık olarak ilgili mevzuatı tamamlama aşamasındayız. Uluslararası fuarlarda ülkemizin potansiyelini tanıtmak için fuarlara katılıyoruz. Amacımız potansiyelimizi tanıtarak aldığımız payı arttırmak. Kamu olarak en büyük argümanımız biten ve yapımı devam eden şehir hastanelerimiz.Adana’da yapımı devam eden Sağlık Kampüsü (Şehir Hastanesi)önümüzdeki yıl hizmete girecek.Adana ve Mersin bölge olarak müthiş bir potansiyele sahip. Adana ve Mersin bölgesi 1.5 milyar insanın 1 ila 4 saatlik uçuş mesafesinde. Gerek sahili gerek yaylaları gerekse nitellikli hasta yatakları ile sağlık turizmi açısından çok önemli bir potansiyel. Fakat en büyük eksiğimiz tanıtım. Tanıtım eksiğinin yanı sıra hedef ülkelerin iyi belirlenmesi ve spesifik alanların ön plana çıkarılması gerekiyor” dedi.
 
Katılımcılardan tespit görüş ve önerileri alınarak önümüzdeki günlerde bu kapsamda bir dizi eylem planları kararları alınarak konunun bölgemiz ve şehrimiz açısından önemi vurgulandı.
 
 

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM