“Anne Ölümleri” Konulu Değerlendirme Toplantısı, Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Tarih : 15.2.2017

Adana’da 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleşen anne ölümleri Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ayrıntılı şekilde ele alındı.

Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ’ın yanı sıra Sayın Vali Yardımcısı İsmail Hakkı ERTAŞ, İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Ahmet ÖZER, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sayın Uzm. Dr. İbrahim Ethem ÖZSOY, Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Alper ACİL ve ilgili kurum yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıda, 2016 yılında ve 2017 yılında meydana gelen anne ölümleri tek tek incelendi ve önlenebilirlik açısından yapılabilecek çalışmalar tartışıldı.

Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, toplantıda yaptığı konuşmada, “Her bir anne ölümünün sadece bireysel olarak değil toplumsal olarak ve o ailenin bütünü üzerindeki sonuçları değerlendirilmelidir. Aile için annenin ölümü geride kalan eş ve varsa çocukları için yıkımdır. Tüm kurum ve kuruluşlar bir annenin dahi önlenebilir nedenlerle kaybedilmemesi için gereken çalışmaları titizlikle yapmalıdır. Sağlık hizmetlerinin sunumu açısından üst düzey hizmet verilen Adana’da anne ölüm oranlarının gelişmiş sağlık alt yapısıyla doğru orantılı olması gerekmektir” dedi.

Sayın Valimiz Mahmut DEMİRTAŞ, anne ve bebek ölümlerinin önlenmesinde kurumlarda görevli sağlık personeline yönelik hizmet içi eğitim çalışmalarının arttırılarak uygulanması ve vatandaşların da sezaryen başta olmak üzere sağlıklı doğum konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan kurum temsilcilerince yapılan açıklamalarda ise, sağlık gelişmişlik göstergelerinin en önemli faktörlerinden biri olan anne ölümlerinin önlenmesine yönelik çabanın sürdürüleceği ve gerekli çalışmaların yapılmasına devam edileceği ifade edildi.

-DUYURULAR-

HIZLI ERİŞİM